Szkolnictwo zawodowe
Zawód Dekarz
Kształcenie na kierunku dekarz odbywa się w 3-letnim cyklu Branżowej Szkoły I stopnia. Do podjęcia nauki w tym zawodzie niezbędne są zdolności manualne oraz wyobraźnia przestrzenna.
W toku nauki uczniowie są przygotowywani do wykonywania robót związanych z wykonaniem jednego z ważniejszych elementów budowli, jakim jest pokrycie dachu oraz umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Dziełem dekarza jest poszycie a więc ta najważniejsza część dachu, która bezpośrednio chroni budowlę przed wpływami atmosferycznymi. Dekarz to rzemieślnik trudniący się kryciem dachów rożnymi materiałami, ich konserwacją i naprawą oraz montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów. Wykonuje także podkłady pod pokrycia dachowe oraz montuje okna dachowe, wyłazy i świetliki.
Celem kształcenia w tym zwaodzie jest przygotowanie uczących się do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy w warunkach współczesnego świata.
W toku nauki uczniowie są przygotowywani do wykonywania robót związanych z wykonaniem dachów o różnym przeznaczeniu, do których należą między innymi:
- Dachy spadziste, dachy płaskie, pulpitowe, kolebkowe i inne;
- Montaż okien dachowych, świetlików oraz wyłazów;
- Montaż orynnowania, barier przeciwśniegowych i stopni kominiarskich;
- Wykonanie wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich;
- Konserwacja i roboty renowacyjne.
Zdobyte kwalifikacje
Po ukończeniu szkoły w tym zawodzie absolwenci potrafią m. in.:
- Analizować dokumentację budowlaną ;
- Wykonywać podstawowe prace dekarskie i ciesielskie;
- Montować różnego rodzaju pokrycia dachowe;
- Prowadzić dokumentację związaną z kalkulację kosztów i zapotrzebowaniem materiałów;
- Organizować stanowisko pracy tak na ziemi jak i na dachu.
- Posługiwać się profesjonalnym sprzętem i urządzeniami do pracy w zawodzie.
Zatrudnienie
Zawód dekarze jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w naszym rejonie i nie tylko. Absolwent klasy dekarskiej może być zatrudniony w firmie zajmującej się pracą w tym zawodzie lub otworzyć własną firmę dekarską.
Dekarze należą do grupy wykwalifikowanych pracowników budownictwa poszukiwanych w kraju i za granicą. Praktycznie żadna inwestycja budowlana nie może być ukończona bez wykonania prac dekarskich. Pracodawcy w kraju oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów szkół zawodowych, kształcących dla potrzeb budownictwa.
Nasza szkoła współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, uczniowie klas dekarskich otrzymują bezpłatnie podręczniki z przedmiotów zawodowych z dekarstwa oraz ubiór roboczy do zajęć praktycznych. Najlepsi dekarze otrzymują nagrody ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy oraz firmę Blachotrapez.
Zawód murarz - tynkarz
Kształcenie na kierunku murarz - tynkarz odbywa się w 3-letnim cyklu kształcenia w Branżowej Szkoły I stopnia.
W toku kształcenia w zawodzie murarz - tynkarza podbudowie szkoły podstawowej,uczniowie nabywają umiejętności związane z wznoszeniem ścian z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych, nakładaniem warstw tynkarskich (wapiennych, cementowych, żywicznych, alabastrowych). Oprócz ścian może wykonywać także schody, filary czy stropy, wykonywać na ścianach okładziny, wykuwać otwory oraz samodzielne sporządzić zaprawy murarskie i tynkarskie, w tym orientować się w cechach różnych zapraw i recepturach ich sporządzania.
Zdobyte kwalifikacje
Po ukończeniu szkoły w tym zawodzie absolwenci nabywają umiejętności m. in.:
- wykonywania zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych;
- wykonywania murowanych konstrukcji budowlanych;
- wykonywania tynków wewnętrznych i zewnętrznych;
- wykonywania remontów i rozbiórki murowanych konstrukcji budowlanych;
- wykonywania napraw tynków wewnętrznych i zewnętrznych.
Każdy z absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia 3-letniej w zawodzie murarz-tynkarz może kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia w cyklu 2 letnim.
Zatrudnienie
„Budowlańcy” należą do grupy poszukiwanych pracowników w kraju i za granicami naszego państwa. Pracodawcy w kraju oczekują na profesjonalnie przygotowanych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i technikum kształcących dla potrzeb budownictwa. W ich ocenie poza kwalifikacjami zawodowymi, ważne są także kompetencje personalne i społeczne, choćby zaangażowanie w wykonywaną pracę. Pracodawcy zagraniczni cenią sobie polskich fachowców z branży budowlanej, jednak wymagają umiejętności posługiwania się językiem zawodowym. Osoby przedsiębiorcze mogą otworzyć własne firmy budowlane, w których będą zatrudniali innych.
Zawód monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Kształcenie na kierunku monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie odbywa się w 3-letnim cyklu Branżowej Szkoły I stopnia. Montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie winna charakteryzować odpowiedzialność i zdyscyplinowanie, a także dokładność przy wykonywaniu zadania, co jest podstawą jakości i trwałości wykonanej pracy. Powinno go cechować wyczucie proporcji, piękna i estetyki, co ma wpływ na efekt końcowy jego pracy. W toku kształcenia w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie są przygotowywani do wykonywania:
- montowania systemów suchej zabudowy;
- wykonywania robót malarskich;
- wykonywania robót tapeciarskich;
- wykonywania robót posadzkarskich;
- wykonywania robót okładzinowych.
Różnorodność prac wykonywanych w tym zawodzie wymaga od montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie szerokiego stanu wiedzy ze szczególnym zwróceniem uwagi na nowe technologie proponowane przez producentów, najnowsze narzędzia i sprzęt pomocniczy oraz otwartość na nowe trendy stosowane w budownictwie przemysłowym i jednorodzinnym.
Zdobyte kwalifikacje
Po ukończeniu szkoły w tym zawodzie absolwenci potrafią m. in.:
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wykonuje w obiektach budowlanych: montaż systemów suchej zabudowy, roboty malarskie, tapeciarskie, roboty posadzkarskie i okładzinowe. Montaż systemów suchej zabudowy obejmuje: wykonywanie ścianek działowych, okładzin ściennych, sufitów podwieszanych oraz wykonywanie obudów konstrukcji. Roboty malarskie obejmują nanoszenie powłok malarskich w różnych technikach z uwzględnieniem różnego rodzaju podłoża, natomiast roboty tapeciarskie obejmują tapetowanie różnymi rodzajami tapet z uwzględnieniem rodzaju podłoża. Roboty posadzkarskie obejmują: wykonywanie posadzek z drewna, płytek lastrykowych, płytek ceramicznych, płytek z tworzyw sztucznych, wykładzin rulonowych z tworzyw sztucznych oraz posadzek bezspoinowych. Roboty okładzinowe obejmują: wykonywanie okładzin ściennych z materiałów drewnianych, ceramicznych, kamiennych oraz z tworzyw sztucznych. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie przeprowadza konserwację i naprawy powłok malarskich, tapet, posadzek i okładzin; dokonuje przedmiaru tych robót obliczając zapotrzebowanie materiałowe oraz rozlicza koszty ich wykonania.
Zatrudnienie
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może być zatrudniony w firmach budowlanych oraz remontowych wykonujących roboty wykończeniowe lub własnej firmie wykonującej roboty wykończeniowe.W zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie można wyróżnić grupy stanowisk związanych z: montażem suchej zabudowy, wykonywaniem okładzin ściennych.
Każdy z absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia 3-letniej w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych może kontynuować naukę w Branżowej Szkole II stopnia w cyklu 2 letnim.
Kształcenie w zawodzie technik budownictwa
Kształcenie w zawodzie technik budownictwa jest oczekiwane przez rynek pracy. Zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie na terenie Polski występuje na stałym poziomie, w kilku województwach naszego kraju występują braki pracowników budowlanych. Badania prowadzone przez Barometr Zawodów przewidują deficyt pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia w zawodach budowlanych na terenie Polski.
Możliwości zatrudnienia technika budownictwa stwarzają przede wszystkim:
- przedsiębiorstwa budowlane prowadzące duże budowy,
- zakłady prefabrykacji konstrukcji żelbetowych, stalowych i drewnianych
- biura projektowo-budowlanym,
- przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją i dystrybucją materiałów budowlanych,
- organy administracji państwowej i samorządowej w zakresie budownictwa,
- laboratorium budowlanym,
- administracje budynków,
- firmy zarządzające nieruchomościami.
Absolwenci szkoły mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą, otwierać własne firmy budowlane, w których będą zatrudniali innych.
Po ukończeniu szkoły w tym zawodzie absolwenci nabywają umiejętności:
- wykonywanie zapraw murarskich, tynkarskich i mieszanek betonowych,.
- wykonywanie murowanych konstrukcji budowlanych,
- wykonywanie i naprawa tynków wewnętrznych i zewnętrznych,
- wykonywanie remontów i rozbiórki murowanych konstrukcji budowlanych;
- organizowanie i kontrolowanie robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy,
- organizowanie i kontrolowanie robót konstrukcyjno-budowlanych stanu surowego,
- organizowanie i kontrolowanie budowlanych robót wykończeniowych,
- organizowanie i kontrolowanie robót związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w pełnej sprawności technicznej,
- sporządzanie kosztorysów robót budowlanych.
Kształcenie w zawodzie technik dekarstwa
Utworzenie nowego kierunku jest odpowiedzią na zapotrzebowanie pracowników wykwalifikowanych, mogących podjąć się zadań związanych z dokumentacją projektową, budowlaną oraz kosztorysowaniem, a także brygadzistów organizujących i nadzorujących wykonywane prace. Uczniowie tej klasy będą kształceni w zawodzie związanym z technologią wykonywania konstrukcji i pokryć dachowych czy montażem urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej na dachu.
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Warsztaty szkolne - podczas zajęć
Nagrody dla najlepszych dekarzy ufundowane przez Blachotrapez oraz Creaton
Nagrody dla najlepszych dekarzy ufundowane przez Blachotrapez oraz Creaton
Nagrody dla najlepszych dekarzy ufundowane przez Blachotrapez oraz Creaton
Nagrody dla najlepszych dekarzy ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Nagrody dla najlepszych dekarzy ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
Nagrody dla najlepszych dekarzy ufundowane przez Blachotrapez oraz Creaton
Nagrody dla najlepszych dekarzy ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy