Logo ZSBiO Biłgoraj Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju

O szkole

Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju to miejsce, które od ponad pięćdziesięciu lat tworzą ludzie z pasją. Jesteśmy jedyną szkołą średnią w powiecie biłgorajskim, która oferuje absolwentom szkół podstawowych tak zróżnicowany wachlarz możliwości edukacyjnych. W skład zespołu wchodzą: Liceum Ogólnokształcące, Technikum Budowlane, Branżowa Szkoła I stopnia kształcąca w zawodach murarz-tynkarz, dekarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz Branżowa Szkoła II stopnia kształcąca w zawodach technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie. Przyznawane nagrody poszczególnym typom szkół oraz wysokie pozycje w rankingach zdawalności egzaminów maturalnych i zawodowych potwierdzają dobrą jakość kształcenia w naszej placówce. Pamiętamy również o indywidualnych talentach młodzieży, które można rozwijać w ramach licznych kół zainteresowań, akcji charytatywnych, projektów międzynarodowych i zajęć sportowych. Naszym niewątpliwym atutem jest fakt, że posiadamy własny internat ze stołówką, krytą pływalnię, siłownię, pełnowymiarową halę sportową, boisko, bieżnię 400 m, nowoczesne pracownie do kształcenia ogólnego i zawodowego oraz duży parking samochodowy. Cały kompleks znajduje się w centrum miasta w pobliżu dworca PKS. Podczas pandemii nauczaliśmy on-line korzystając z platformy ZOOM i dziennika elektronicznego Librus. Do rzeczywistości wirtualnej przenieśliśmy również liczne konkursy przedmiotowe, konsultacje dla maturzystów, szkolenia, projekty międzynarodowe, kursy językowe, akademie oraz spotkania z rodzicami. Dostosowaliśmy się do nowych okoliczności, korzystając ze wszystkich możliwych narzędzi służących do zdalnego komunikowania się.

W „Budowlance” spotkasz życzliwe i profesjonalne grono pedagogiczne, nawiążesz nowe znajomości i przygotujesz się bez kompleksów do podjęcia studiów na różnych kierunkach lub do funkcjonowania na rynku pracy.

Budowlanka -

miejsce inspiracji

Jakość kształcenia potwierdzona wyróżnieniami:

• Brązowa Szkoła 2021, Brązowa Szkoła 2020, Brązowa Szkoła 2019  dla Liceum Ogólnokształcącego  w rankingu organizowanym przez „Perspektywy”
  • Srebrna Szkoła 2020 , Złota Szkoła 2019, Srebrna Szkoła 2018, Złota Szkoła 2017, Złota Szkoła 2016, Srebrna Szkoła 2015 dla Technikum Budowlanego w rankingu techników organizowanym przez „Perspektywy”
  • Najlepsza zdawalność matury  w roku 2020 w powiecie biłgorajskim w klasach liceum oraz technikum
  • Certyfikat „Lubelska Szkoła z Życiem” za udział w akcji KOMÓRKOMANIA - rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych
  • Certyfikat „STOP uzależnieniom! Uczeń wolny od uzależnień! - przyznany przez Studium Prawa Europejskiego

Najważniejsze sukcesy edukacyjne w ostatnich latach:

Nasi uczniowie zajmują wysokie miejsca i uzyskują tytuły laureatów w licznych konkursach, do których należą m.in.: Turniej Budowlany „Złota Kielnia”, Konkurs „O Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej”, Ogólnopolska Olimpiada „ O Diamentowy Indeks AGH”, Ogólnopolska Olimpiada z „Mitologii Greckiej i Rzymskiej”, Ogólnopolski Konkurs Poetycki „ Przyroda jaką znam”,  Powiatowy Konkurs o ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ, Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Polska..... Nasza Niepodległa”, Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, Konkursu historyczny „Cud nad Wisłą 1920”, Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK,  Lider wiedzy i ochrony środowiska, Ogólnopolski Konkurs Maks Matematyczny, Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”, Ogólnopolski Test Wiedzy o Administracji Publicznej, Mistrzostwa Debat Oksfordzkich – LIDERZY PRZYSZŁOŚCI, Konkurs Szach Maks, Diecezjalny Konkurs Piosenki Religijnej, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.

Sukcesy sportowe:

Doskonała baza sportowa oraz opieka nauczycieli posiadających uprawnienia trenerskie i instruktorskie do piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki siatkowej, lekkiej atletyki, tenisa stołowego i pływania, umożliwiają uczniom rozwijanie pasji sportowych i osiąganie sukcesów na szczeblu powiatu i województwa:

• III miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w sztafetowych biegach przełajowych
  • III miejsce chłopców w Wojewódzkiej Licealiadzie w Szkolnej Lidze LA
  • VI miejsce dziewcząt w Wojewódzkiej Licealiadzie w Szkolnej Lidze LA
  • I miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w konkurencji pchnięcia kulą w ramach Szkolnej Ligi LA
  • VIII miejsce w Wojewódzkiej Licealiadzie w badmintonie
  • I miejsce we współzawodnictwie sportowym szkół woj. lubelskiego za rok szkolny 2017/2018

Pasja - Edukacja - Przyszłość

Koła zainteresowań i zajęcia pozalekcyjne:

• koło literackie
  • koło fotograficzne
  • koło filozoficzne
  • koło przyjaciół biblioteki
  • kurs języka hiszpańskiego
  • Szkolne Koło Wolontariatu
  • Szkolne Koło Caritas i PCK
  • konsultacje dla maturzystów ze wszystkich przedmiotów
  • przedmiotowe koła zainteresowań
  • działalność Samorządu Uczniowskiego
  • grupy projektowe z języka angielskiego

Współpraca z uczelniami i instytucjami:

W ramach  współpracy z uczelniami uczniowie biorą udział w wykładach, warsztatach, festiwalach nauki, zajęciach laboratoryjnych. Natomiast w ramach współpracy z firmami i instytucjami przeprowadzane są szkolenia dla uczniów i nauczycieli. Ponadto szkoła otrzymuje materiały i sprzęt do zajęć praktycznych.

• Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie