Wielka historia małej pocztówki
2022-06-08
Z okazji Roku Romantyzmu oraz dwusetlecia wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza klasa 3cp LO zwiedziła wystawę pocztówek przedstawiających reprodukcje obrazów, ilustrujących dzieła pisarzy polskich z okresu romantyzmu. Należą one do kolekcjonera pana Jacka Żybury, który w swojej kolekcji posiada ich ponad 6000! Najstarsza spośród nich pochodzi z 1902 r., a najdroższa kosztowała go 300zł!
Ale skąd w ogóle wzięło się słowo „pocztówka”? Pocztówka była formą korespondencji jawnej, ponieważ każdy mógł ją przeczytać, dlatego często była nazywana też „korespondentką” lub „odkrytką”. Swoją polską nazwę zyskała w 1900 r. podczas Pierwszej Wystawy Kart Pocztowych w Warszawie. Przeprowadzono wówczas konkurs na polską nazwę kartki pocztowej. Najwięcej głosów zdobył wyraz „pocztówka” zaproponowany przez osobę o pseudonimie „Maryja z B”, którą później okazał się Henryk Sienkiewicz.
Pan Jacek Żybura wprowadził nas w historię pocztówki i jej odmiany, opowiadał o popularności na początku XX w. Następnie zaproponował nam konkurs w odgadywanie tytułów utworów polskiego romantyzmu i rozpoznawaniu przedstawionych na nich scen i bohaterów. Okazało się, że to wcale nie jest takie trudne i dobrze nam szło. Wystawa była bardzo ciekawa, pouczająca i warta zobaczenia dla każdego. Pan Żybura zdradził nam, że ma wiele pocztówek filmowych, zwłaszcza do ekranizacji przygód Harry’ego Pottera. Mamy nadzieję, że kiedyś je również zobaczymy, a z odgadnięciem scen nie będzie problemu.
M.M.