PODSUMOWANIE PROJEKTU PROFILES W "BUDOWLANCE"Młodzież naszej szkoły pod opieką nauczyciela biologii Pani Beaty Ulanowskiej uczestniczyła w międzynarodowym projekcie dydaktyczno – badawczym PROFILES (Professional Reflection-Oriented Focus on Inquiry-based Learning and Education though Science) realizowanym przez Zakład Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej. W projekcie PROFILES, który był realizowany w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących od lutego do kwietnia 2014 r. wzięło udział 34 uczniów klasy drugiej liceum (klasa z rozszerzoną biologią i chemią). Zgodnie z założeniami projektu ukierunkowanymi na wspieranie aktywności badawczej uczniów w poznawaniu wiedzy przyrodniczej uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przeprowadzili w pracowni biologicznej i w warunkach domowych zajęcia badawczo – laboratoryjne (warsztatowe) w ramach modułu: „Tajemnice domowej spiżarni. Konserwowanie żywności” Warsztaty promowały koncepcję edukacji przyrodniczej, która:
W dniu 12.04.2014r. W Instytucie Chemii UMCS w Lublinie odbyło się sympozjum: „Edukacja przyrodnicza we współczesnej szkole” związane z podsumowaniem realizacji projektu PROFILES. W PROGRAMIE SYMPOZJUM:
Uczniowie przygotowali i przedstawili na sympozjum prezentacje na temat "Marynowanie i peklowanie" oraz "Tajemnice domowego kiszenia". Opracowano je na podstawie doświadczeń wykonywanych przez uczniów, wizyty w kiszarni, masarni. Wykonano również plakaty – postery, dotyczące metod konserwowania żywności: "Cukrzenie", "Kandyzowanie", "Wędzenie", "Zamrażanie i chłodzenie". Wszystkie prace zyskały uznanie obecnych na konferencji naukowców i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych województwa lubelskiego. Prace prezentowano na holu Wydziału Chemii UMCS. Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w projekcie, a uczniowie zdobyli ogromne doświadczenie, ucząc się przez odkrywanie. MIĘDZYNARODOWY PROJEKT REALIZOWANY W NASZEJ SZKOLE Celem międzynarodowego projektu PROFILES, w którym oprócz UMCS bierze udział 21 partnerów z innych krajów, jest upowszechnienie w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych metod kształcenia wspierających aktywność badawczą uczniów (uczenie się przez odkrywanie) przy jednoczesnym rozbudzaniu zainteresowania wiedzą przyrodniczą poprzez ukazanie jej znaczenia w życiu codziennym.
Jedno z zadań projektu polega na przeprowadzeniu cyklu kilkugodzinnych zajęć z przedmiotów przyrodniczych z zastosowaniem jednego z wybranych modułów dydaktycznych. Nauczyciel - opiekun projektu, brał udział w zajęciach warsztatowych, podczas których prezentowano od strony teoretycznej i praktycznej najnowsze osiągnięcia w zakresie nauczania przedmiotów przyrodniczych.
W projekcie PROFILES, który będzie realizowany w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących od lutego do kwietnia 2014 r. weźmie udział 34 uczniów klasy drugiej liceum (klasa z rozszerzoną biologią i chemią). Opiekunem i realizatorem projektu w szkole jest nauczyciel biologii pani Beata Ulanowska. |