- Strona główna
- Nasza szkoła
- Pracownicy szkoły
- Wydarzenia
- Sport
- Stypendyści
- Rekrutacja
- Matura 2019
- Egzamin zawodowy
- Praktyczna nauka zawodu
- Dekarz
- Samorząd Uczniowski
- Pedagog szkolny
- Pielęgniarka szkolna
- Nasze akcje
- Wyniki ewaluacji
- Praktyki zagraniczne
- Zamówienia publiczne
- Erasmus
- N. P. R. Czytelnictwa
- Inspektor ODO
- Rzecznik Praw Ucznia
DROGI RODZICU!!!
Jeżeli uważasz, że komputer i Internet są nie dla Ciebie, to pomyśl, że jest to tak samo proste urządzenie jak pralka, telewizor czy telefon komórkowy. Wcale nie musisz poznawać skomplikowanych programów czy umieć podłączać różnorodnych kabli i urządzeń, by korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Ponadto poproś o pomoc dziecko - możesz się od niego też wiele nauczyć. Włącz komputer i Internet, wpisz odpowiednie hasło do wyszukiwarki i rozpocznij własną przygodę z Internetem. Nie daj się zbyć słowami: Mamo, tato nie żartuj, to dla Ciebie za trudne. Zobaczysz to będzie jedna z najprostszych rzeczy, jakiej musiałeś nauczyć się w swoim dorosłym życiu.
Rodzicu, jeżeli będziesz miał jakieś trudności zapraszamy do biblioteki. W miarę umiejętności chętnie służymy radą i pomocą. Zapraszamy codziennie od 7.30 do 16.00, jedynie w piątki pracujemy do godziny 15.00.
Weszliśmy w XXI wiek, który niewątpliwie można nazwać Erą Internetu. Większość ludzi, nie tylko już tych młodych, nie wyobraża sobie życia bez komputera i Internetu. Nauka stworzyła nowy termin CYBERKULTURY, którym określa się zjawisko kulturowe związane z telewizją kablową, przekazem satelitarnym, nowoczesnymi technikami komputerowymi, Internetem. Niewątpliwie spośród wyżej wymienionych form cyberkultury Internet staje się najbardziej interesujący dla odbiorcy. Musimy jednak pamiętać, że jest on z jednej strony narzędziem pracy, kopalnią wiedzy, miejscem świetnej zabawy, a z drugiej wielkim śmietnikiem i źródłem wielu niebezpieczeństw.
RODZICU wiemy, że Twoje dzieci - a nasi uczniowie - to już prawie dorośli ludzie, jednak bardzo często młody człowiek nie zdaje sobie sprawy, na jak wielkie niebezpieczeństwo narażony jest w dobie dzisiejszej Ery Internetu. Już dawno uczeni stwierdzili, że Internet wykorzystywany przez wielu użytkowników, głównie do komunikowania się z innymi ludźmi czy grupami, paradoksalnie powoduje u tych właśnie osób spadek zaangażowania w kontakty z rodziną i najbliższymi znajomymi, wpływa również na pogorszenie się dobrostanu psychicznego w aspektach związanych z aktywnym uczestnictwem w kontaktach społecznych. Przede wszystkim wzmaga poczucie wyobcowania i wywołuje stany depresyjne.
Od lat słyszeliśmy o walce z uzależnieniami od papierosów, alkoholu, narkotyków. Teraz musimy zdać sobie sprawę z jeszcze jednego wielkiego zagrożenia, na które narażone są nasze dzieci, a mianowicie UZALEŻNIENIA OD INTERNETU.
CO TO ZNACZY BYĆ UZALEŻNIONYM OD INTERNETU?
Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych A. Piotrkowskiego podaje definicję: Zależność jest to stan psychiczny i fizyczny, wynikający z interakcji pomiędzy organizmem a środkiem, objawiający się kompulsywnym (przymusowym) przyjmowaniem środka (tu: korzystaniem z Internetu) stale lub okresowo, by przeżyć jego działanie lub uniknąć złego samopoczucia wynikającego z abstynencji (...).
Istnieją pewne znaki, które mogą sygnalizować, że dziecko może mieć kłopoty związane z korzystaniem z Internetu. Zachęcamy do zapoznania się z listą niepokojących symptomów:
* Wyłączanie ekranu
Jeśli Twoje dziecko szybko zmienia oglądaną właśnie stronę lub wyłącza monitor, gdy wchodzisz do pokoju, może to oznaczać, że ogląda coś, czego wolałbyś, aby nie oglądało. Spokojnie poproś je o pokazanie tego, co jest na ekranie.
* Dziwne telefony
Jeśli dziecko nagle zaczyna otrzymywać telefony od nieznajomych dorosłych, sprawdź, skąd są te połączenia i porozmawiaj o tym z dzieckiem.
* Korzystanie z komputera w późnych godzinach nocnych
Jeśli twoje dziecko korzysta z komputera późno w nocy, prawdopodobnie czatuje online. Ustal z nim, że może to robić tylko w określonych porach dnia.
* Nagły przypływ gotówki
Jeśli twoje dziecko nagle ma więcej pieniędzy niż zwykle od ciebie otrzymuje, zaczyna nosić ubrania, których nigdy u niego nie widziałeś lub otrzymuje prezenty, sprawdź źródło pochodzenia tych rzeczy. Pedofile często wydają duże sumy pieniędzy, aby "wkupić się" w łaski dziecka.
* Wycofywanie się z kontaktów z dotychczasowymi przyjaciółmi lub rodziną
Pedofile, sekty i inne niebezpieczne grupy zawsze starają się rozluźnić kontakty dziecka z ludźmi, którzy je kochają i dbają o nie. Im większa jest przepaść między dzieckiem a jego rodziną, tym łatwiej im nawiązać bliskie relacje ze swoją ofiarą.
Jeśli zauważyłeś je u swojego dziecka, nie wpadaj w panikę, nie przeprowadzaj dramatycznego dochodzenia. Nie oskarżaj i nie obwiniaj dziecka. Porozmawiaj z nim spokojnie o swoich obawach. Wspólnie spróbujcie wyjaśnić, co się stało i znaleźć rozwiązanie problemu.
Drogi Rodzicu, jeżeli chcesz być pewnym, że Twoje dziecko świadomie korzysta z dobrodziejstw Internetu:
- Zapytaj, co robi w Internecie. Czym zajmuje się tam najczęściej? Nie wahaj się zadawać prostych pytań. To wiedza, którą może przekazać Ci Twoje dziecko - Internet to wynalazek ich czasów. Zapytaj, z kim rozmawia przez Internet. Poproś, aby pokazało Ci, w jaki sposób korzysta z Internetu. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.
- Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz, zatem, czego według Ciebie jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu) ani przesyłać lub publikować zdjęć, nagrań video. Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Ty, jako osoba dorosła, możesz to robić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści.
- Naucz swoje dzieci, że są ludzie, którzy kłamią, oszukują w Internecie i dlatego właśnie lepiej z nimi nie rozmawiać, ani nie odbierać od nich e-maili, wiadomości. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez kontroli i wiedzy rodziców.
- Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym, co je zaniepokoi w Internecie.
- Nie obwiniaj - w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Ci o tym, co się stało. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą.
- Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem na pewno sobie poradzicie!
- Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zdecydujesz o podłączeniu komputera do Internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.
Ponadto musisz uświadomić swoje dziecko, że komputer i Internet to przede wszystkim narzędzie przyszłej pracy. Tylko potrafiąc sprawnie posługiwać się komputerem, znając obsługę różnorodnych programów i szybko wyszukując informacje w Internecie młody człowiek będzie mógł znaleźć pracę i wkroczyć w dorosłe życie. To są kolejne wymogi współczesnego świata. Może więc warto przyjrzeć się ocenom syna lub córki z technologii informacyjnej lub informatyki. Po co mu w domu komputer, dostęp do Internetu, jeżeli nie ma to odzwierciedlenia w jego wiadomościach i umiejętnościach.
Materiał został opracowany w oparciu o wiadomości zawarte na stronach internetowych wymienionych w artykule Poszerzamy wiedzę o bezpieczeństwie.