Informacja dla rodziców dotycząca egzaminu maturalnego
A. Przedmioty, które są zdawane jako obowiązkowe i dodatkowe
Ustne – język polski i język obcy (bez określenia poziomu)
Pisemne – język polski, język obcy, matematyka (poziom podstawowy) + obowiązkowo co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym
Można wybrać od 1 do 6 przedmiotów spośród: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, wiedza o społeczeństwie, fizyka , geografia, informatyka, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język mniejszości narodowej, filozofia, język regionalny (język kaszubski)
Można wybrać przedmiot którego uczeń nie uczy się w szkole, lub nie realizuje w zakresie rozszerzonym, ale trzeba pamiętać, że wtedy zdający przygotowuje się samodzielnie.
B. Harmonogram przeprowadzania egzaminu maturalnego (komunikat dyrektora CKE o harmonogramie).
Pisemne od 6 maja (z lewej strony o 9.00 rano, z prawej strony po ukośniku po południu o 14.00)
6 - polski PP / polski PR
7 – matematyka PP / język łaciński i kultura antyczna
8 – angielski PP /angielski PR
9 – matematyka PR / filozofia
10 – biologia / wos
13 – chemia / informatyka
14 – niemiecki PP /niemiecki PR
15 – geografia / historia sztuki
16 –rosyjski PP /rosyjski PR
17 – francuski PP /francuski PR
20 – fizyka /historia
21 – hiszpański PP /hiszpański PR
22 - włoski PP /włoski PR
Ustne: j.polski 9 – 22 maja, j.obce 6 – 25 maja (oprócz niedziel) - harmonogram tworzy wicedyrektor szkoły do 6 marca
C. Warunki przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym lub poprawkowym.
Termin dodatkowy
W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, jeżeli absolwent nie może przystąpić do egzaminu, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek absolwenta lub jego rodziców, może wyrazić zgodę na przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym (czerwiec). Taki wniosek absolwent lub jego rodzice (prawni opiekunowie) muszą złożyć najpierw dyrektorowi szkoły najpóźniej w tym samym dniu w którym miał zdawać egzamin. Wniosek musi być udokumentowany, np. zwolnieniem lekarskim lub zaświadczeniem z policji itp. Egzaminy w terminie dodatkowym odbywają się zazwyczaj w jednej ze szkół w Lublinie, ustne najczęściej organizowane są w szkole.
Dla absolwentów zdających egzaminy maturalne w maju i czerwcu termin ogłoszenia wyników i wydania świadectw to 4 lipca.
Egzamin poprawkowy
Warunkiem zdania egzaminu maturalnego jest zdanie 5 egzaminów obowiązkowych (2 ustne i 3 pisemne na poziomie podstawowym) na co najmniej 30 %, oraz przystąpienie do egzaminu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Do egzaminu poprawkowego może przystąpić ten absolwent, który nie zdał wyłącznie jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego, i żaden z nich nie został mu unieważniony oraz przystąpił do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym i nie został on mu unieważniony.
Egzamin poprawkowy pisemny odbywa się 20 sierpnia, ustne odbywają się w dniach 20-21sierpnia , u nas w szkole. Termin ogłoszenia wyników to 11 września.
D. Rodzaj dokumentów, miejsca i terminów składania tych dokumentów, przede wszystkim deklaracji i dokumentów uprawniających do dostosowania warunków i form egzaminu maturalnego do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających.
Uczniowie składają deklarację wstępną do dnia 1 pażdziernika, do 7 lutego składają deklarację ostateczną, i do tego dnia ewentualnie mogą dokonać pewnych zmian w deklaracji, np. dodać nowy przedmiot lub z jakiegoś zrezygnować. Oczywiście, będą wyznaczone terminy kiedy uczniowie będą poproszeni o zgłaszanie się do wicedyrektora w celu podpisania deklaracji ostatecznych (przed dniem 7 lutego, gdyż nie jest to fizycznie możliwe aby ponad 200 uczniów zrobiło to jednego dnia).
Istnieje możliwość dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających. Dostosowanie formy egzaminu polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy.Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu to, np. wydłużenie czasu, egzamin w osobnej sali. Wszelkie dostosowania przyznaje się na podstawie odpowiednich dokumentów, np. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, opinia poradni psychologiczno – pedagogicznej.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronie OKE Kraków w dokumencie Komunikat o dostosowaniach w roku szkolnym 2018/2019. W tym dokumencie w części pierwszej są określone zasady ogólne, a następnie różnorodne tabelki określające jakie dostosowania są możliwe w różnych sytuacjach, czyli dla zdających:
- niesłyszących
- słabosłyszących
- niewidomych
- słabowidzących
- z niepełnosprawnością ruchową / z czasową niepełnosprawnością rąk
- afazją, autyzmem, zespołem Aspergera
- chorobami przewlekłymi
- chorzy lub niesprawni czasowo
- ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia)
- z niedostosowaniem społecznym lub zagrożeni niedostosowaniem społecznym
- którzy znaleźli się w sytuacji traumatycznej lub kryzysowej
- mają trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą
Najczęściej występują w szkole sytuacje uczniów którzy posiadają opinie z poradni dotyczące dysleksji lub dysortografii. W tym przypadku korzystają z takich samych arkuszy jak wszyscy zdający, nie mają wydłużonego czasu egzaminu, a możliwe jest jedynie dostosowanie kryteriów oceniania prac pisemnych na języku polskim i języku obcym ( czyli tak naprawdę nie bierze się pod uwagę błędów ortograficznych przy ocenie pracy).
Te dokumenty uprawniające zdającego do dostosowania warunków i form egzaminu należy złożyć wraz z deklaracją maturalną do 1 października. Można uzupełnić w terminie późniejszym, ale nie później niż 7 lutego.
E. Opłaty za egzamin maturalny.
W tym roku zdający nie ponoszą żadnych opłat.
Egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego na danym poziomie, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, jest odpłatny dla:
- absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego
oraz dla
- absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
F. Przyczyny unieważniania egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w części ustnej lub pisemnej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego oraz przez dyrektora OKE lub dyrektora CKE.
Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) może unieważnić egzamin już w trakcie jego zdawania.
W przypadku:
a. stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez absolwenta
b. wniesienia lub korzystania przez absolwenta w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach
c. zakłócania przez absolwenta prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym
Oczywiście, egzamin może być też unieważniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań na wniosek egzaminatora sprawdzającego prace. Do unieważnienia wystarczy jedno zadanie, lub np. pisanie pracy ołówkiem.
G. Możliwości wglądu do pracy egzaminacyjnej
Absolwent ma prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej swojej pracy egzaminacyjnej, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectw dojrzałości, aneksów i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego.
Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Wniosek może być złożony osobiście przez absolwenta lub osobę występującą w jego imieniu, lub przesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną. Wynikiem wglądu może być weryfikacja punktów. Szkoła nie uczestniczy w tym procesie, informowana jest ewentualnie o sytuacji w której następuje weryfikacja punktów.
Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego istnieje od 1 stycznia 2017 r.
Absolwent może wnieść odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, za pośrednictwem dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów.
Wszelkie informacje na temat egzaminu maturalnego można znaleźć na stronach internetowych www.oke.krakow.pl i www.cke.edu.pl , będą też na stronie internetowej szkoły www.zsbio.lbl.pl.
Ponadto, w razie pytań zachęcamy do kontaktu z wicedyrektorem odpowiedzialnym za organizację i przeprowadzenie egzaminów, czyli z panią Anną Kraczowską.