Warsztaty wydawnicze
Pani Elżbieta Sokołowska ze studia Wydawniczego Suite 77 poprowadzi w bibliotece cykl warsztatów wydawniczych dla uczniów naszej szkoły.
12 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie, których zdolności literackie, rysunkowe i fotograficzne zostaną wykorzystane do stworzenie profesjonalnej publikacji książkowej.
Na kolejnych warsztatach młodzież będzie udoskonalała swoje artystyczne działa pod okiem prowadzącej. Na zakończenie cyklu spotkań odbędzie się promocja książki stworzonej przez uczestników warsztatów.
Wszystkich chętnych uczniów piszących własne utwory literackie, zajmujących się ilustrowaniem książek, fotografią oraz zainteresowanych procesem edytowania i wydawania książek, zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się, w bibliotece szkolnej, 10 stycznia 2019 r. o godzinie 14.05.
***************************
Spotkanie w bibliotece
5 grudnia 2018 r. w bibliotece szkolnej klasa II a LO uczestniczyła w spotkaniu z panią Natalią Czachorowską – pracownikiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, która zaprezentowała i bardzo ciekawie opowiedziała historię różnych nagród literackich, od Literackiej Nagrody Nobla, Nagrody Pulitzera, Booker’a, Nike, Silesius, po Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. Dzięki temu uczniowie klasy drugiej mogli poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie literatury oraz zrozumieć, jak dużą rolę w życiu odgrywają książki.
Prezentacja była dla uczniów inspiracją do przygotowania projektu do „booktalking”, który w oparciu o wybraną, nagrodzoną książkę zaprezentowaną na lekcji języka polskiego.
***************************
Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania
6 listopada 2018r., już po raz jedenasty odbył się Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna ZSBiO. Tegoroczny konkurs wpisał się w „Biłgorajski Tydzień Niepodległości”, czyli cykl wydarzeń poprzedzających uroczystości 11 listopada.
Na początku uroczystości głos zabrała Pani dyrektor Anna Lesiczka, powitała przybyłych gości i zaznaczyła, że dziś, w czasach pokoju patriotyzm to nie tylko walka z bronią, ale także sumienna praca, nauka oraz rozwijanie talentów a znajomość literatury, historii, kultywowanie tradycji to nasz wkład w rozwój Ojczyzny.
W imprezie wzięli udział finaliści etapów szkolnych wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście: Pani Maria Szeliga - dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, Pani Katarzyna Grudzińska- Bełżek – pracownik Wydziału Edukacji, Promocji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Biłgorajskiego, Pani Danuta Płoucha - polonistka, specjalistka w zakresie przekazu żywego słowa, Pani Cecylia Zębalska - bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Biłgoraju oraz przedstawiciele mediów lokalnych.
Finaliści prezentowali przygotowane wcześniej fragmenty wybitnego dzieła Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”- powieści ukazującej skomplikowane dzieje narodu polskiego na przełomie XIX i XX w., a ich wystąpienia oceniało jury w składzie: Pani Maria Szeliga, Pani Danuta Płoucha i Pani Cecylia Zębalska.
W czasie obrad jury młodzież naszej szkoły przedstawiła montaż słowno-muzyczny „Pamiętajmy o Niepodległej”.
Po burzliwych naradach osoby oceniające wystąpienia przyznały następujące nagrody:
I MIEJSCE – Nela Fusiarz z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ, Gabriela Ciosmak z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących i Konrad Knapik z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących,
II MIEJSCE – Gabriela Duma z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Alicja Dziwura z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej,
III MIEJSCE – Martyna Koman z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ,
WYRÓŻNIENIE – Aleksandra Kruk i Małgorzata Mazurek - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Kamila Hyz - Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Klaudia Zygmunt – Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej.
Po ogłoszeniu wyników Pani dyrektor Anna Lesiczka i Pani Katarzyna Grudzińska-Bełżek pogratulowały uczestnikom, wręczyły nagrody zwycięzcom oraz podziękowania dla opiekunów.
Serdecznie dziękujemy uczniom: Juli Semak, Ewelinie Lekan, Aleksandrze Sulowskiej, Patrycji Gąbce, Weronice Brodziak, Martynie Cis, Patrycji Ciosmak, Weronice Flis, Ewie Zwolińskiej, Michałowi Malinowskiemu, Bartoszowi Tworzewskiemu, Pawłowi Osuchowi i Konradowi Knapikowi za udział w części artystycznej i pomoc w organizacji konkursu.
***************************
***************************
Akcji „Jak nie czytam, jak czytam”
8 czerwca 2018 r. uczniowie Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, po raz kolejny, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Organizatorzy zapraszali wszystkich zainteresowanych do wspólnego czytania. Każdy mógł przynieść wybraną książkę lub wypożyczyć z biblioteki nowości zakupione z pieniędzy pozyskanych w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Pragnąc zachęcić uczniów do czytania uczennice z klasy Ia LO przygotowały gazetki i kolorowe, humorystyczne plakaty zachęcające do czytania.
Głównym wydarzeniem było czytanie w plenerze zorganizowane i przeprowadzone przez klasy Ia, IId, IIe pod opieką nauczycieli polonistów i bibliotekarzy.
Ponadto cały dzień na różnych zajęciach lekcyjnych młodzież czytała fragmenty wybranych przez siebie książek. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie prezentowali wypożyczone z biblioteki pozycje z literatury anglojęzycznej.
***************************
Mieszkanie Poezji w ZSBiO
W ubiegły czwartek, 24 maja 2018r., w bibliotece szkolnej w ZSBiO w Biłgoraju, mieliśmy przyjemność gościć biłgorajskich poetów. Spotkanie odbyło się w ramach 11. Lubelskiego Festiwalu „Miasto Poezji”. Do naszego „mieszkania poezji” zawitali: pani Halina Ewa Olszewska, pani Ewa Bordzań, pan Jacek Żybura i pan Piotr Kupczak, czyli twórcy, oraz pani Elżbieta Sokołowska–poetka i wydawca.
Spotkanie składało się z pięciu części, których program obejmował różnorodne formy prezentacji wybranych utworów zaproszonych gości, rozmowy z autorami, promocję najnowszego tomiku Jacka Żybury „Biłgoraj „ze starych fotografii”, przybliżenie dorobku wydawniczego młodego prężnego biłgorajskiego wydawnictwa Suite 77 oraz poetyckie warsztaty. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poetyckich publikacji biłgorajskich twórców.
W organizację Mieszkania Poezji włączyli się przede wszystkim uczniowie klasy humanistycznej II a LO. Podczas pierwszej części uczennice Natalia Grabias, Paulina Krawczyk i Aleksandra Piaskowa opowiedziały trochę o genezie hasła festiwalu, czyli „Słowach na wolności” oraz przybliżyły uczestnikom różnorodne (i ciekawe!) formy poezji na ulicach miast. Wysłuchaliśmy również wierszy napisanych przez naszych gości.
Drugą część została poświęcona promocji najnowszego tomiku pana Jacka Żybury pt. „Biłgoraj ”ze starych fotografii”. Uczennice klasy II a LO zaprezentowały wybrane wiersze, a na wystawie mogliśmy też obejrzeć włączone do tomiku grafiki. Sam autor przeczytał również jeden ze swoich wierszy oraz wyjaśnił dlaczego wybrał akurat taką tematykę, co inspiruje go do pisania. Na pytania zadawane przez uczestników spotkania odpowiadała również pani Sokołowska – wydawca, założycielka i właścicielka wydawnictwa Suite 77.Zdradziła, jak trudnym, pełnym poświęcenia (i kompromisów, zarówno ze strony autora, jak i wydawcy) procesem jest przygotowanie książki do publikacji, a najlepszym co może spotkać wydawcę jest uśmiech na twarzy twórcy, zadowolonego z efektów. Opowiedziała też o innych,ostatnio wydanych pozycjach, które zdobyły popularność i były niedawno prezentowane na Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku.
„Lubelszczyzna i Biłgorajszczyzna inspirują” to tytuł części trzeciej, w której wysłuchaliśmy poezji stricte odnoszącej się do naszego regionu. Aktywność uczestników zachęciła poetów do zaprezentowania swojej twórczości oraz do opowiedzenia o inspiracjach Biłgorajem i swoim stosunku do miasta.
W przedostatniej części spotkania dowiedzieliśmy się jak pisać haiku. Warsztaty te poprowadziły pani Iwona Startek i pani Halina Olszewska. Poznaliśmy genezę gatunku i zasady tworzenia tego typu wierszy. Na koniec otrzymaliśmy jeszcze możliwości napisania własnego haiku i zaprezentowania go.
Piąta część była okazją dla uczniowskich poetów do przeczytania swojego wiersza i konsultację z gośćmi. Tytuł tej części brzmiał „Kto pisze, nie błądzi”. Usłyszeliśmy niestety tylko jeden, jednakże bardzo poruszający, jak na początkującą autorkę, wiersz, który spotkał się z ogromnym entuzjazmem ze strony doświadczonych poetów.
Tegoroczne Mieszkanie Poezji w ZSBiO było jedynym biłgorajskim akcentem w lubelskim festiwalu Miasto Poezji 2018. Biłgorajska poezja dzięki temu znalazła swoje miejsce nie tylko obok Lublina jako głównej przestrzeni festiwalu, ale też została włączona w szereg inicjatyw odbywających się w tych dniach w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Założenie wyjścia z polską poezją do czytelnika i zaproszenie do szerokiego udziału w spotkaniu ze słowem wiązanym przyjęli uczniowie klas: I b LO z panią Anną Flor, I a LO z panią Celiną Wojtak, II c LO z panią Anną Tutką, I b TB.
Natalia Grabias, Paulina Krawczyk